SCENA TEATRU ŚLĄSKIEGO

OŻENEK, Och-Teatr, Warszawa

Perełka światowej komedii w stylu iście groteskowym. Posażna Agafia Tichonowna nie jest typową amantką pełną romantycznych uniesień, pragnie po prostu wyjść za mąż, by podnieść swój status społeczny. To merkantylne spojrzenie na ożenek bliskie jest też licznym konkurentom do jej ręki (galeria doskonale sportretowanych typów męskich: bufonów, kłamców, nieudaczników i safandułów!).
Intrygi swatów, rywalizacja między konkurentami, niepokoje głównej bohaterki i nieoczekiwany finał – inscenizacje Ożenku Mikołaja Gogola zawsze dawały pole do popisu najwybitniejszym z wybitnych. W rolach kobiecych obsadzano Ćwiklińską, Kwiatkowską czy Seniuk, w męskich – Brusikiewicza, Gołasa, Michnikowskiego, Kobuszewskiego, Pokorę oraz Janusza Gajosa. To właśnie ten ostatni (Koczkariew w inscenizacji w warszawskim Teatrze Powszechnym w 1995 roku) wyreżyserował dla Och-Teatru tę niezwykłą komedię obyczajową, zapraszając do współpracy znakomity zespół aktorski.

tekst: Mikołaj Gogol
przekład: Julian Tuwim
reżyseria: Janusz Gajos
występują: Barbara Dziekan, Krystyna Tkacz, Julia Wyszyńska, Paweł Domagała, Krzysztof Dracz, Andrzej Konopka, Sławomir Pacek, Krzysztof Stelmaszyk, Jędrzej Taranek

czas trwania: 135 min. (z przerwą)

 K U P  B I L E T 

FOTO

Archiwum Teatru